HİZMETLERİMİZ

Bölgesel Zayıflama

post image

Genellikle bayanlarda göbek, basen gibi belirli bölgeye odaklanmış çalışma yapılmaktadır. Çalışma diyet, aerobik ve fitness hareketleri ile desteklenmektedir. Ayda 2-5 cm. arasında değişim gözlenirken, 3 ay sonunda estetik görünüm sağlanır. Bölgesel zayıflama tabiri ile bölgesel biriken yağların azaltılası kastedilmektedir. Bölgesel yağlar en çok göbek, basen ve belde toplanmaktadır.
 
Bölgesel zayıflama hareketleri, tüm egzersizleri kapsıyor, bunun yanı sıra şunları da bilmemiz gerekiyor, yaptığımız her egzersiz yağ yakıyor, kan şekerimiz düşünce ise, çikolata yiyerek şekerimizin yükselmesini sağlıyabiliriz.
 
Göbek çevresini çalıştırmak illaki göbeğimizi Eritecek Diye bir Lüksümüz yok"
Ankara Tıp Üniversitesindeki Sağlık Komisyonu Prof. Dr. Emin Ergen Bunu şöyle yorumluyor 
 
Her egzersiz yağ yakar!Hayır. Yağların organizmada yanabilmesi için belli bir yüklenme şiddeti gerek. Bunun bir formülü var: 220-yaş. Nabız hızının da ortaya çıkan rakamın yüzde 50-80 aralığında olması gerekir ki yağları yakalım. Yağ yakma da en az 15-20 dakika sonra başlar.
 
Sağlıklı spor koşu yapmaktan geçer!
 
Koşu uzun süredir uygulanıyorsa problem yok. Ama ilk kez koşanlarda kalp damar hastalıkları, eklem ve kıkırdak bozuklukları gibi sorunlar olabilir. Herkes için en uygunu tempolu yürüyüş.
 
Çok egzersiz yapmak çok sağlıklı!
 
Her zaman değil. Genellikle orta yaş üzerindekiler için yüklenme vücudu yıpratıp bazen zarar bile getirebilir. Haftada en az 3 gün olmak kaydıyla, kondisyonlu kişiler 4-5 güne kadar çıkabilir.
 
Alışverişte yürüyüş, ev işleri zayıflatır!
 
Vitrin yürüyüşlerinin sağlık açısından yararı yok. Ne kadar yorucu ve hareketli olursa olsun ev işlerinden de sportif anlamda bir yarar beklenemez.
 
Bölgesel zayıflama için bölgesel egzersizler yapılmalı!
 
Hayır. Göbek çevresinde yağ varsa oradaki hareket o bölgedeki yağı yakmaz. Ancak karın kasları biraz daha sertleşir, göbeği sarkmışsa toparlar.
 
Kondisyon aletlerinde harcanan kalori yakılan yağın göstergesidir!
 
Hayır. Tabii ki egzersiz süresinde yağlar yanıyor ama yaktığınız örneğin 300 kalorinin tamamen yağlardan tüketildiğini söyleyemeyiz. Egzersizden 6-8 haftadan önce sonuç beklemek yanlış. Gerçek sonucu 6 ay sonunda belli olur.
 
Egzersiz sabah saatlerinde yapılmalı!
 
Hangi saatte olursa olsun yapılabilir. Sabah açken yapılması yağ yakma açısından biraz avantajlı. Tabii akşamüstü de olsa yine yağ yakılır. Sabahın avantajı; sabaha kadar yemek yemediğimiz için depolarımız en düşük durumda.
 
Çok terlemek yağ yakmaktır!
 
Hayır. Terlemek bir ölçüt değil. Hiç terlemeden dahi yağları yakmak mümkün.
 
Egzersiz sırasında su içilmemeli!
 
Yanlış, azar azar, mideye ağırlık vermeyecek şekilde su içilmelidir.
 
"Sadece sıvı tüketerek zayıflamak mümkün değil"
 
Amerikan Hastanesi Diyetisyeni ve Türk Diyetisyenler Derneği İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Dilara Koçak:
 
Tek öğün yemek kolayca zayıflatır!
 
Kilo almanın nedenlerinden biri, tüm gün aç kalıp sadece akşamları yemek yemek. 18-20 saat aç kalan vücut, bu durumun devam edeceğini düşünür ve savaşa hazırlanır gibi yediklerini depolamaya başlar. Daha sonra ilk yediğinizi aç kalacağım diye yağa dönüştürür.
 
Akşam yememek kilo vermeye yardımcı olur!
 
Gün içinde yenilen öğünlerden daha az olması, eğer gün içinde çok fazla yenilmişse akşam hiçbir şey yenilmemesi kilo vermeye olumlu etki yapar.
 
Sadece sıvı besinlerle zayıflamak mümkün!
 
Hayır. Çay, kahve, su, bitki çayları ve diyet içecekler hiçbir enerji (kalori) içermedikleri için kilo aldırmaz. Ancak meyve suları ve gazlı içecekler içerdikleri şeker nedeniyle kiloya neden olabilir.
 
Kilo almamak için 3 öğünden şaşmamak lazım!
 
Araştırmalar aynı miktarda kalori alsalar da 3 öğüne göre 6 öğün yiyenlerin daha kolay kilo verdiğini gösteriyor. Öğün artırmak mideyi dolu tutarak sonraki öğünde fazla yemeyi engelliyor.
 
Meyve kilo aldırmaz, diyet yaparken sınırsız yenebilir!
 
Yanlış. Sebzelerin su ve lif oranları yüksek olduğundan kalorisi düşüktür. Çiğ yenen kıvırcık, göbek, marul, nane, maydanoz, roka, biber, domates, salatalık serbest bırakılır. Ancak karpuz, üzüm, incir vb. sınırlı tüketilmeli.
 
Kilo vermek için diyet ürünler serbestçe yenebilir!
 
Tüm diyet ürünlerin enerji değerleri sıfır değil. İçecekler enerji içermezken bisküvilerin enerji, yağ ve karbonhidrat içeriğinde bir değişiklik yoktur.